Anlaşmalı Boşanma Davası Avukatlık Ücreti - Anlaşmalı Boşanma Davası

Anlaşmalı Boşanma Davası Avukatlık Ücreti

Anlaşmalı boşanma davası tarafların talepleri doğrultusunda avukat ile ve avukatsız olarak açılabilmektedir. Bilindiği üzere avukatla temsil hukuk sistemimiz bakımından bir zorunluluk teşkil etmemekle beraber yapılacak işlerde hata yapmamak ve dava süresini en aza indirmek bakımından sadece boşanmak isteyen çiftlerin tercihidir. Risk almak istemiyor ve bir an önce anlaşmalı boşanma davanızın sonuçlanmasını arzu ediyorsanız bir hukukçudan destek alabilirsiniz!

Anlaşmalı Boşanma Davası Avukatlık Ücreti

Anlaşmalı boşanma davasında dava harç ve giderlerinin yanı sıra merak edilen hususlardan diğeri de avukatlık ücretidir. İstanbul Barosu Asgari Ücret tarifesinde  öngörülen bedel 4.600,00TL olmakla birlikte her yıl güncellenmekte ve değişmektedir. Bu tarife bir zorunluluk olmamakla birlikte ortalama bedelin kıyaslanması adına belirleyici olması maksadıyla düzenlenmiş olup, tarifede belirtilen anlaşmalı boşanma davası avukatlık ücretinin daha altı veya daha üstü avukat ile müvekkili tarafından kararlaştırılabilmektedir.

Peki anlaşmalı boşanma davasında anlaşmalı boşanma avukatının talep ettiği avukatlık ücretindeki kıstas nedir?

Her dava gibi anlaşmalı boşanma davası da avukat için kendi içerisinde süreç, süre ve iş yükü bakımından değerlendirilerek belirlenir. Bir davanın avukat tarafından çok cüzi miktarlara bakılmasında ufak da olsa bazı tereddütleri yaşamanız doğaldır. Örneğin bazı anlaşmalı boşanma davası avukatları iş yükleri doğrultusunda müvekkillerine ve davalarına yeterince zaman ayıramayacakları kaygısıyla belirli bir sayının üstünde dava almazken, bazı anlaşmalı boşanma davası avukatları ise iş yüklerini aşan dava sayıları ile baş etmeye çalışmaktadırlar.

Verdiğimiz örnekte daha az anlaşmalı boşanma davası alan avukatın talep ettiği avukatlık ücreti ile çokça sayıda dava kabul eden boşanma avukatının talep edeceği avukatlık ücretinin aynı olmayacağı aşikârdır.

Anlaşmalı boşanma davası ile ilgili vekil seçerken benzeri davalar ile ne gibi çalışmalar yaptığını sorabilir, kendi anlaşmalı boşanma davanızda neler yapılması gerektiğini danışabilirsiniz. Böylelikle avukat tayin ederken yaptığınız görüşmeler nedeniyle sizde oluşacak kanaat avukat seçiminde belirleyici olacaktır.

Anlaşmalı boşanma avukatı dava ile ilgili olarak dava dilekçesinin hazırlanması, davanın açılması, tensip zaptı ve gerekli işlemlerin tamamlanması, anlaşmalı boşanma protokolünün hazırlanması, davanın karara bağlanması, anlaşmalı boşanma davasının kesinleştirilmesi ve ilgili Nüfus Müdürlüğüne gönderilmesi gibi aşamalarda aktif olarak görev almanın yanı sıra sizin hukuki danışmanınız olarak merak ettiğiniz ve aklınıza takılan hususlar bakımından sizi aydınlatacaktır.