Anlaşmalı Boşanma Davasında Tanık Gerekir mi - Anlaşmalı Boşanma

Anlaşmalı Boşanma Davasında Tanık Gerekir mi

Anlaşmalı boşanma davası ile ilgili tarafımıza en sık gelen sorulardan biri de bu davada tanık dinlenmesine gerek olup olmadığıdır. Bu yazımızda sizlerden sıklıkla gelen tanık hususuna açıklık getirmek istiyoruz.

Anlaşmalı Boşanma Davasında Tanık Gerekir mi

Daha önceki yazılarımızda yazdığımız gibi normal şartlarda çekişmeli boşanma davaları ortalama 1 yıldan fazla süren davalardandır. Burada uzun süre boyunca çekişmeli olarak sürtüşen eşlerin belirli şartları taşımaları halinde daha kısa sürede boşanmaları için anlaşmalı boşanma prosedürü getirilmiştir. Anlaşmalı boşanma prosedürü kısa sürede boşanmak isteyen çiftler için en uygun boşanma yöntemidir. Bu yöntemi uygulayan çiftler ortalama 1-2 aylık süre içerisinde boşanma işlemini tamamlamaktadırlar. Kanunda yazan şartları taşıyan çiftler başkaca herhangi bir delile gerek olmadan boşanabilirler. Bu delillerden biride tanıktır. Tanık delili çiftlerin arasındaki problemleri görmüş veya duymuş kişiler arasında olan şahıslardır. Tanıklar genelde çekişmeli boşanmada davalarında kullanılabilir. Eşler arasında meydana gelen problemleri gören, bilen, duyan kişiler hakim nazarında kimin haksız olduğun ortaya çıkması için mahkeme huzurunda dinlenirler. Ancak anlaşmalı boşanma davasında kimin kusurlu olduğuna ilişkin bir yargılama yapılmadığı için tanık dinlenmesine lüzum yoktur.

Anlaşmalı boşanma davasının gerçekleşmesi için kanunda yazılı şartları taşımak yeterlidir. 4721 Sayılı Medeni Kanunun 166. Maddesinin 3. Fıkrasında gerekli şartlar sayılmıştır. En az 1 yıldır evli çiftler boşanma hususu ile diğer ayrıntılar konusunda anlaşırlarsa herhangi bir aile mahkemesine başvurarak boşanma kararı alabilirler. Burada eşlerin mal paylaşımı, çocuğun velayeti, nafaka, düğün takıları vs. gibi hususlar ayrıntılı olarak hükme bağlanmalıdır. Bu protokol hakim tarafından uygun bulunursa boşanma kararı verilir. Bu aşamada protokol uygunluğu için tanık dinlemeye lüzum yoktur. Hakim ancak çocuk ile alakalı hususlarda protokol üzerinde değişikliğe gidebilir. Bu husus eşler tarafından kabul edilirse boşanma kararı alınır aksi durumda dava çekişmeli olarak devam eder ve bu aşamada artık tanıklar dinlenebilir. Ancak bu aşamaya kadar anlaşmalı boşanma davasında tanık dinlenmesine gerek yoktur.

Anlaşmalı boşanma davasında tanık hususu ve diğer teknik konular ile ilgili bizimle çalışan aile hukuku konusunda uzman avukatlarımızdan hukuki destek almak için lütfen iletişim formunu kullanınız.