Anlaşmalı Boşanma İçin Gerekli Evraklar

Anlaşmalı Boşanma İçin Gerekli Evraklar

Anlaşmalı boşanma davası ; boşanma, mal paylaşımı varsa çocukların velayeti başta olmak üzere eşlerin birlikte boşanma kararlarını almasının yanında boşanmanın fer’ileri denen diğer hususlarda da anlaşmış olması ile kısa süre içerisinde sonuca bağlanabilen en hızlı boşanma yöntemidir.

Anlaşmalı Boşanma İçin Gerekli Evraklar

Türk Medeni Kanunu’ nun 166. maddesi uyarınca evlilik birliğinin temelinden sarsılması ve anlaşmalı boşanma şartlarının gerçekleşmesi ve taraf iradelerinin birlikte ve aynı doğrultuda olması durumunda taraflar anlaşmalı olarak evlilik birliğini noktalayabilecektir.

Anlaşmalı boşanma için gerekli evraklara ilişkin internette yapılan aramalarda elde edilen dava dilekçesi örnekleri, protokol örneklerine güvenerek dava açmamanız gerektiğini önemle belirtmek isteriz. Zira hukukçudan yardım alınmaksızın açılan anlaşmalı boşanma davasının reddedilmesi durumunda aynı sebep ve talep ileri sürülerek 3 yıl boyunca boşanmaya karar verilememektedir. Belirtmek gerekir ki davanın reddedilmesi basit bir hukuki işlem olarak görülen boşanma davasının büyük neticelere sebep olabilmesine yol açmaktadır.

Anlaşmalı Boşanma Belgeleri

Anlaşmalı olarak boşanmak istiyorsanız konusunda uzman bir avukattan hukuki destek aldığınız takdirde riski minimuma indirmiş olacağınızı unutmayın. Maddi durumunuz elvermediği takdirde ise mutlaka bulunduğunuz şehirde yer alan baronun adli yardım komisyonuna başvurun.

Israrla davanızı kendiniz mi açmak istiyorsunuz? İşte size dikkat etmeniz gereken püf noktalar

  1. Anlaşmalı olarak boşanabilmek için mutlaka dava açmanız gerekmektedir. Bu nedenle nüfus müdürlüğü, evlendirme memurluğu gibi kurumlardan talepte bulunmanız hiçbir sonuç doğurmayacaktır.
  2. Dava mutlaka dava dilekçesi ile açılır. Dava dilekçesi boşanma davasının temelini oluşturmaktadır. Bu nedenle bir dava hazırlığı yapılırken hukukçuların ve avukatların en önem verdikleri dilekçe dava dilekçesidir. Hukuki olarak bütün unsurları taşıdığına emin olun, araştırın. Arzuhalci olarak belirtilen herhangi bir donanımı ve bilgi birikimi olmayan dilekçecilere başvurmayın.
  3. Davayı açarken ve dava dosyasına belge veya dilekçe sunarken kimlik fotokopinizi mutlaka ekleyiniz. Nüfus müdürlüğünden herhangi bir nüfus kaydı almanıza internette yer alan hurafelerin aksine gerek bulunmamaktadır. Zira aile mahkemesi gereken nüfus kayıt örneğine UYAP sisteminden erişebilmektedir.
  4. Anlaşmalı boşanma için boşanma harici unsurları belirleyecek ve bütün detayların yer alması gereken protokolü hazırlamalı ve mahkemeye sunmalısınız. Anlaşmalı boşanma sözleşmesini mahkemeye sunmadığınız ve hukuka uygun bir biçimde detaylı bir düzenleme yapmadığınız takdirde davanızın reddedilebileceğine dikkat etmelisiniz.
  5. Boşanma davasının hızlı olarak neticelenmesini istiyorsanız, davalı olan eşin hızlı bir biçimde dava dilekçesini tebliğ alması, cevap dilekçesini sunması ve tarafların öne alım talebiyle ilgili mahkemeye başvuruda bulunması gerekmektedir.
  6. Duruşma günü alındığı takdirde mutlaka duruşmada iki eşin de hazır bulunması gerekmektedir. Aksi takdirde dava neticelenemez. Zira eşlerin aile mahkemesi hakimi huzurunda boşanma iradelerini tekrar etmeleri ve protokolü ve imzalarının kendilerine ait olduğunu beyan etmeleri gerekmektedir.
  7. Herhangi bir taşınmazın, aracın yahut paranın karşı tarafa verilmesi, maddi tazminat, manevi tazminat, nafaka gibi hususlar ile ilgili devir, ödeme gibi durumların varlığı halinde davanın görüldüğü mahkemeye mutlaka birer suret sunmanız gerektiğini unutmayınız.
  8. Anlaşmalı boşanma davasında hakime herhangi bir boşanma nedeni ileri sürmek ve kusuru ispat etmek mükellefiyeti altında bulunmadığınızı, gerekçe bildirme mükellefiyetinizin bulunmadığını biliniz.
  9. Maddi durumunuz elverdiği takdirde hukuki danışmanınız, avukatınız olmaksızın işlem yapmamanızda fayda olacaktır. Gerekirse sadece dava dilekçenizi ve sözleşmenizi dahi hazırlatmak için talepte bulunabilirsiniz.

Sorunuz mu var? İletişim formundan bize ulaşabilirsiniz!