Sıkça Sorulan Sorular | Anlaşmalı Boşanma Davası

Sıkça Sorulan Sorular

Aşağıda tarafımıza ve boşanma davası uzmanı danışmanlarımıza gelen sorulardan en sık sorulanları anlasmalibosanmadavasi.com okurları için derledik.

 

Anlaşmalı boşanma davası hangi mahkemede görülür?

Anlaşmalı boşanma davasında görev bakımından yetkili mahkeme aile mahkemesidir. Aile mahkemesinin bulunmadığı yerlerde asliye hukuk mahkemesi aile mahkemesi sıfatıyla davaya bakmaktadır. Bu nedenle asliye hukuk mahkemesinde dava açılması gerektiği takdirde aile mahkemesi sıfatına dava dilekçesinde yer verilmelidir.

Anlaşmalı boşanma davası hangi kanunda düzenlenmiştir?

Anlaşmalı boşanma ve çekişmeli boşanma davalarının tamamı Türk Medeni Kanunu’ nda düzenlenmiştir. Kanunun uygulanışı ile ilgili olarak yönetmeliklerden ve Yargıtay İçtihatlarından güncel uygulamalar takip edilmelidir.

Anlaşmalı boşanma davasının kanuni şartları nelerdir?

Boşanmak isteyen tarafların evlendiği tarihten itibaren minimum 1 yıl geçmiş olmadır. Diğer bir deyişle 1 yılı doldurmamış evliliklerde anlaşmalı olarak boşanılamaz. Burada çekişmeli boşanma davası ve unsurları devreye girmektedir.

İkinci şart ise, tarafların mal paylaşımı ve evlilik birliğinin fer’ileri bakımından tarafların uzlaşmış olması ve protokol ile bu uzlaşmayı mahkemeye bildirmiş olması gerekmektedir. Anlaşmalı boşanmada protokol hususu ile ilgili olarak web sitemizde yer alan gerekli bilgiler kısmından bilgi edinebilirsiniz.

Çocuğun velayeti ile ilgili hususlarda davaya bakmakla görevli hakim çocuğun iyiliği ve menfaatini gözetmesi gerektiğinden dolayı tarafların anlaşmasına veya protokolüne bağlı olarak karar vermek zorunda değildir. Hakim protokolde yer alan çocuk ile ilgili düzenlemeleri değiştirebilir. Çocuğun velayetinin söz konusu olduğu davalarda uzman bir avukattan hukuki destek alınmasını tavsiye ediyoruz.

Üçüncü şart ise, tarafların duruşma gününde hazır bulunması gerektiğidir. Taraflar aynı anda hazır bulunamıyorsa farklı duruşmalara katılabilirler. Taraflar aynı anda duruşmada hazır bulunmaz ise dava süreci uzayacaktır.

Belirtmekte fayda vardır ki, tarafların duruşmaya gelme ihtimali yok ise örneğin yurt dışında iseler anlaşmalı boşanma yerine farklı bir hukuki yol izlenmesi gerekir. Bu bakımdan gerekli destek için uzmanlarımıza danışabilirsiniz.

Anlaşmalı boşanma davasında protokol kavramı nedir?

Tarafların uzlaşması taraflar arasında yapılacak bir protokol ile mahkemeye yazılı olarak belirtilmelidir. Duruşma esnasında hâkim tarafların imzalamış olduğu protokolü onaylamaları bakımından ve iradelerini görmek adına sözlü olarak da bazı hususları sorabilir.

Anlaşmalı boşanma davasında avukat tutmalı mıyım? Avukat ile temsil edilmek istiyorsam nelere dikkat etmeliyim?

Herhangi bir davada avukatınız olmaksızın kendinizi temsil edebilirsiniz. Avukat ile temsil zorunluluk değil, tercihtir. Burada irdelenmesi gereken hukuki bir danışmanınız, avukatınız olmadan kendinizi güvende hissedip hissetmeyeceğiniz ile hak kaybına uğramaya neden olacak yanlış bir işlem yapılma veya belirli süreleri kaçırma riskidir.

Avukat ile temsil edilip edilmeme konusunda karar sizin! Ancak dilekçe yazan arzuhalcilerden dilekçe yazdırmayınız, yazılanlara güvenerek dava açma girişiminde bulunmayınız.

Anlaşmalı boşanma davası ne kadar sürer?

Anlaşmalı boşanma davasında süre bir uzman yönetiminde ve denetiminde, davaya bakan mahkemenin iş yoğunluğuna göre 1 hafta ile 1-2 ay arasında değişmektedir.

Anlaşmalı boşanma davası ne zaman biter, kesinleşir?

Anlaşmalı boşanma davası gerekçeli kararın yazılması ve taraflara tebliği ile temyiz süresinin dolması veya temyizden feragat ile akabinde davanın kesinleştirilmesi ile sona erer.

Anlaşmalı boşanma kararı ne zaman nüfus kütüklerine işler? Kimliği mi ne zaman değiştirebilirim?

Davanın kesinleştirilmesi ile karar davaya bakmakla yetkili ve görevli mahkeme kanalıyla nüfus müdürlüğüne gönderilir. Nüfus müdürlüğü en geç bir haftada ilgili kararı nüfus kütüklerine işler. Sonrasında nüfus müdürlüğüne giderek kimliğinizi yenileyebilirsiniz.